ATM'lerde yeni dönem! Artık o paralar olmayacak

ATM'lerde bir değişikliğe gidiliyor. Bu değişiklik Ramazan Bayramı sonrasında uygulanmaya başlayacak.

ATM'lerde yeni dönem! Artık o paralar olmayacak

Bankaların aldığı kararla birlikte, ATM'lerde önemli bir değişiklik yaklaşıyor. Yüksek enflasyonun etkisiyle, Türkiye'deki bankalar artık ATM'lerde kullanılan banknot çeşitliliğini yeniden yapılandırıyor.

BAYRAMDAN SONRA ARTIK ATM'LERDE OLMAYACAK

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Babuşçu, bankaların ATM'lere artık sadece 200,100 ve 50 TL'lik banknotların yerleştirildiğini; 20, 10 ve 5 TL'lik banknotların ATM'lere yerleştirilmediğini ifade etti.

Gazete Duvar'ın haberine göre, bankalar ATM slotlarında artık 10 ve 20 TL'lik banknotlar yerine daha büyük değerlere sahip 200 TL'lik banknotları tercih ediyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde bastığı her 5 yeni banknottan 4'ü 200 TL değerinde. Bu durum, ATM'lerin kullanılan banknot çeşitliliğini de etkiliyor.

Yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle, 200 liralık banknotların kullanımının artması, bankaları 10 ve 20 TL'lik banknotları ATM'lerde yer vermeme kararı almaya itiyor. Bu yeni uygulama, bayram sonrasında Türkiye genelindeki ATM'lerde hayata geçirilecek. Böylece, vatandaşlar artık ATM'lerden 10 ve 20 TL yerine, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotlar çekebilecekler.