Bitcoin 60 bin dolar sınırına dayandı! Kripto paralarda yükseliş devam edecek mi?

Bitcoin tarihi bir zirvesine bir adım daha yaklaşırken, 60 bin dolar sınırına dayandı. Peki, bu yükseliş sürecek mi? Detaylar, haberimizde...

Bitcoin 60 bin dolar sınırına dayandı! Kripto paralarda yükseliş devam edecek mi?

Ödül yarılanması yaklaşan Bitcoin'in tarihi zirvesine bir adım daha yaklaşıyor. Bu yıl yüzde 40 değer kazanarak 60 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin’de dikkatli olunması gereken seviyelere geliniyor. Peki, Bitcoin artmaya devam edecek mi?

BİTCOİN ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Patronlar Dünyası'nın haberine göre, Kripto para piyasalarında artan eğilim sürüyor. Bitcoin'de, madencilik ödülünün yarıya indirilmesi anlamına gelen "halving"in yaklaşması, fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Bitcoin ağındaki ilk halving 2012'de gerçekleşti, ikincisi 2016'da ve üçüncüsü ise 2020'de yaşandı. Şimdi ise dördüncü halvingin bu yılın nisan ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım sürecinin sona ermesi, kripto paraların uzun süredir devam eden durgunluğunu sonlandırdı. 2023 yılının başında 19 bin dolar seviyelerinden başlayan yükseliş trendi, Bitcoin'i 60 bin dolar sınırına kadar taşıdı. Böylece Bitcoin, 10 Kasım 2021 tarihinde gördüğü 69 bin dolardaki tarihi zirvesinin sadece yüzde 13 altında.

ALT COİNLER YÜKSELMEYİ BEKLİYOR

Bitcoin her ne kadar tarihi zirvesine yaklaşsa da aynı şey alt coinler henüz söz konusu değil. Alt coinlerin lideri olan Ethereum 10 Kasım 2021’de 4 bin 869 dolar ile zirve yaptı. Ancak Ethereum’uun, zirvesine ulaşması için yüzde 45 daha yükselmesi gerekiyor. Diğer birçok alt coinde uzaklık daha da fazla.

BİTCOİN'DE ÖNEMLİ SEVİYELER

Bitcoin’de teknik görünüme bakıldığında 25 bin dolar seviyelerinden başlayan yükseliş hareketi 60 bin dolar sınırına kadar ulaştı. Bu yükselişle dikkat çeken toplam pazar büyüklüğünün yani dominansının da ciddi oranda artması. Bu piyasaya taze para girişinin olduğunu gösteriyor. Bu sebeple Bitcoin’de inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa şu anda ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Şu an için en kritik direnç noktası 59 bin - 59 bin 500 dolar bandında.

Bitcoin bu bandı en son 2021 Kasım ayında test etmişti. Aşılması durumunda kısa vadeli hedefin 62 bin - 64 bin dolar bandı olduğu söylenebilir. Ancak hem pazar büyüklüğünün 2.16 trilyon doları test etmesi hem de Bitcoin'in 59 bin - 59 bin 500 dolar bandına gelmesi olası Bitcoin boğası düzeltmesine karşı temkinli olunmasını gerektiğini gösteriyor. Yani hem teknik anlamda hem de temel anlamda şu an için en kritik nokta 59 bin - 59 bin 500 dolar bandı. Olası bir düzeltme hareketinde 55 bin 500 ve 53 bin dolar seviyeleri artık önemli destek noktaları konumunda.

ETHEREUM'DA 3 BİN 500 DOLAR KRİTİK

Ethereum şubat ayı içerisinde 8 Kasım 2021 haftasından beri etkisinde olduğu düşüş trendinin üzerine çıktı. Bu durum teknik açıdan son derece olumlu. Bunun yanında 2 bin 900 dolar seviyesinde bulunan direnç noktasının hacimli bir şekilde kırılması bu partide yukarı yönlü isteğin net bir şekilde ortaya koyuyor. Şu an için en önemli direnç noktası 3 bin 500 - 3 bin 600 dolar bandında. Bu bant oldukça kritik.

Zira kırılması durumunda kısa vadeli hedefin 4 bin -4 bin 400 dolar bandında olduğu söylenebilir. Olası geri çekilmelerde ise takip edilmesi gereken nokta paritenin 16 Ekim 2023 haftasında başlattığı yükseliş trendinin destek noktası olacak. Bu trendin destek noktası ise bu hafta için 2 bin 400 - 2 bin 500 dolar bandına denk geliyor. Bunun yanında daha önce direnç noktası olarak çalışan 2 bin 900 dolar seviyesi de yine olası geri çekilmelerde artık destek seviyesi olarak çalışacak. Kısaca paritede bu trend çizgisinin üzerinde kalındığı sürece inişli çıkışlı bir fiyat seyri de görülse yönün yukarı olduğu söylenebilir.