Çocuklu Ailelere Özel Ödeme Yapılıyor! Bakan Yanık'tan Aylık 1259 TL Müjdesi!

Çocuklu ailelere sağlanan sosyal yardım ödemeleri hakkında ne biliyoruz? Güncel detaylarla birlikte çocuğu olanlara yapılacak desteklere dair bilgi verildi. Aylık 1259 TL'lik ödemeden kimler yararlanacak?

Çocuklu Ailelere Özel Ödeme Yapılıyor! Bakan Yanık'tan Aylık 1259 TL Müjdesi!

Çocuğunuz var ve çeşitli şartları karşılıyorsanız nakit destek hakkından faydalanabilirsiniz. 1259 TL'lik SED yardımı ve detaylar hakkında bilgi verildi. Öte yandan ödemelerdeki son durum da aktarıldı.

Çocuk sahibi ailelere destek verildiği belirtilerek devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunulduğu ifade edildi. e-Devlet üzerinden başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine SED yardımı yapılıyor. SED yardımı kapsamında çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için 1259 TL nakit para verildiği belirtilerek yardımdan yararlanmak isteyen çocuk sahibi ailelerin TC kimlik numarasıyla başvuru yapmaları gerektiği vurgulandı.

BAKAN YANIK AÇIKLAMA YAPTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bu destek ödemeleri hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Yanık açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İhtiyaç sahibi ailelerimize çocukları için aralık ayında toplam 366 milyon 630 bin 637 TL tutarında Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptık. 2022 yılında ailelerimize yaptığımız SED ödemesi toplam miktarı 3 milyar 499 milyon TL oldu”

İhtiyaç sahibi ailelere çocuklarının bakımı için verilen SED yardımı ile ilgili sorgulama ekranı bulunduğu belirtilerek Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranına e-Devlet üzerinden erişim sağlandığı aktarıldı. İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçeyle, şahsen ve e-devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabildiği vurgulandı.

BAŞVURU DETAYLARI

-Dilekçe -T.C. Kimlik Numarası beyanı, -Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi -İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler isteneceği belirtildi ve meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabileceği vurgulandı.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için bazı koşullar bulunduğu belirtildi. Bu doğrultuda gerekli koşullar şöyle:

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.