Doları olanlara kritik uyarı! AKP'nin yıl sonuna kadar o hamleyi yapacak

Doları olan vatandaşlar dikkat... Seçim öncesi AKP hamleleri devam ediyor. Dolar kurunu düşürmeyi amaçlayan hükümetin yeni planı ortaya çıktı.

Doları olanlara kritik uyarı! AKP'nin yıl sonuna kadar o hamleyi yapacak

Seçimler öncesi dolar kurunu düşük bir seviyeye çekmek isteyen AKP'nin hamleleri devam ediyor. Daha önce 10 milyar dolar dış kaynak sağlanacağı açıklanırken, Katar'dan gelecek paranın ne kadarının bu yıl içerisinde giriş yapacağı öğrenildi.
Zamansız faiz indirimleri ile doları 19 lira sınırına kadar yükselten AKP'de panik havası hakim.

2023 yılında yapılacak olan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde doları makul bir seviyeye çekmek isteyen AKP'nin, yıl bitmeden yapacağı hamle ise belli oldu.

Dünyaca ünlü Reuters haber ajansının geçtiği habere göre, Katar'ın Türkiye'ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi sağlaması için görüşmelerde son aşamaya gelinirken, kaynağın 3 milyar dolara kadarlık bölümünün bu yıl gelmesi bekleniyor.Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili, konunun "liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını" söylerken, bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

dolar-2.jpg

TCMB, geçmiş yıllarda Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamıştı.

'BİRKAÇ YÖNTEM' İDDİASI...

Üst düzey yetkili, "Katar'dan Türkiye'ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir" dedi şunları söyledi:

"Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı."

dolar-3.jpg

İLK ETAPTA GİRECEK DÖVİZ

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, "Hazine'nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katarın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek."

Yetkili, "Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar'ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim" dedi. Aynı kaynak bankaların sendikasyonlarına iştirakin arttırılması yöntemlerin kullanıldığını da söyledi.

ERDOĞAN KATAR'I ZİYARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Dünya Kupası'nın açılışı için bu haftas onunda Katar'a gitmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile geçen ay bir araya gelmişti.