Emekli maaşı 10 bin lira mı olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekliler istedikleri zammı alabilmek için gözünü Ocak 2024'e çevirdi. Emekli aylıkları için masada iki formül var. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekli maaşı 10 bin lira mı olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yaklaşık 16 milyon emekli, temmuz ayında beklediği ara zammı alamadı. Temmuzda aradığını bulamayan emekli bu kez gözünü ekim ayına çevirdi. Ancak emekliye geçtiğimiz ay da zam yerine, 5 bin liralık ikramiye haberi verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikramiye haberinin ardından umutsuzluğa kapılan emekli için "Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın sözlerinin ardından milyonlarca emeklinin gözü bu kez Ocak 2024'e çevrildi.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre hem kök aylıkları artıracak hem de 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formül masada bulunuyor.

Emeklilere yapılacak refah payıyla yapılacak iyileştirme bütçe çalışmaları sonucunda netleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA MI OLACAK?

Bu yıl yüzde 114'ün üzerinde artışla 3500 liradan 7500 liraya çıkan en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor. Bugün itibariyle yaklaşık 6 milyon emekli 7500 lira alırken önemli bölümünün kök aylığı bu tutarın altında bulunuyor.

En düşük emekli aylığında artış için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı gelecek günlerde netleşecek.

İKİ FORMÜL VAR

Birinci formülle refah payı ile oransal bir artışla enflasyonla birlikte emeklilere ilave zam yapılmış olacak. İkinci formüle göre kök aylıklara yapılacak seyyanen artış yapılacak.

En düşük emekli aylığı 7500 liraya çıkarılmasına karşın 6 milyona yakın emeklinin kök aylığı bu tutarın altında kaldı. En düşük aylıktan başlayarak kök aylıkta kademeli bir artışa gidilmesi de seçenekler arasında bulunuyor.