FAST nedir? FAST limiti ne kadar oldu 2024? FAST işlem limiti değiştirildi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST işlem tutarlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kolay ve hızlı para transferini sağlayan FAST işleminin yaygınlaşmasıyla birlikte, işlem limitlerinde değişiklik yapıldığı bildirildi. Peki, FAST limiti arttı mı, azaldı mı?

FAST nedir? FAST limiti ne kadar oldu 2024? FAST işlem limiti değiştirildi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST işlem tutarlarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Hızlı ve pratik para transferi sağlayan FAST işleminin yaygınlaşması üzerine, işlem limitlerinde değişiklik yapıldığı duyuruldu. Peki, FAST limiti arttı mı, azaldı mı?

FAST NEDİR?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), TCMB'nin sunduğu anlık para transferine yönelik bir bankalar arası ödeme sistemidir.

FAST LİMİTİ NE KADAR OLDU?

FAST limitlerinin artırıldığını açıklayan Merkez Bankası, şu açıklamayı yaptı:

"Yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye'de ödemeler alanında yarattığı yenilikçi yaklaşım ve katman servisleri ile günün her saati güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapılmasına olanak sağlamakta olup alışveriş işlemlerinde nakit ve kartlı ödeme yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak hızla yaygınlaşmaktadır.

2023 yılı aralık ayında planlanıp FAST katılımcılarına duyurulduğu üzere; kullanıcıların FAST sistemine gösterdikleri ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, 4 Nisan 2024 tarihi itibarıyla FAST işlem tutar limitleri para transferlerinde 50.000 TL'den 100.000 TL'ye, FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı işyeri ödemelerinde ise 100.000 TL'den 250.000 TL'ye yükseltilecektir."