Halkbank müşterileri dikkat! O işlemi yapmazsanız hesabınızdaki paraya el konulabilir

Küçük ve orta ölçekli esnaf ile sanayicilere kolay ve uygun faiz oranları ile kredi vermek amacı ile 1938 yılında kurulan Halkbank (Türkiye Halk Bankası...

Halkbank müşterileri dikkat! O işlemi yapmazsanız hesabınızdaki paraya el konulabilir
Küçük ve orta ölçekli esnaf ile sanayicilere kolay ve uygun faiz oranları ile kredi vermek amacı ile 1938 yılında kurulan Halkbank (Türkiye Halk Bankası A. Ş.) önemli bir haber ile karşımıza çıktı. Bankadan gelen açıklamaya göre o işlemi yapmayan tüm vatandaşların hesaplarındaki paralara el konulabilir. Eğer siz de bu talihsiz durum ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, hemen küçük birkaç işlem yaparak paranızı güvence altına alabilirsiniz. İşte Halkbank'ın paylaştığı uyarı mesajı ve konuya ilişkin merak edilen tüm detaylar...

Halkbank uyardı! Hesabınızdaki paranız zamanaşımına uğrayabilir

Halkbank müşterileri için önemli bir uyarı mesajı yayımladı! Bankadan gelen açıklamaya göre hesaplarında on yıl boyunca herhangi bir işlem gerçekleştirmeyen o kişiler, zamanaşımı durumu ile karşılaşabilir. Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son tableti, işlemi ya da herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayan müşteriler zamanaşımı durumuna maruz kalmaktadır. Bu durumla karşılaşan tüm mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar bankanın hak sahibine ulaşamaması durumunda, Fona gelir kayıt edilir. Halkbank zamanaşımı durumu ile karşı karşıya kalmak istemeyen vatandaşlar için şu uyarıda bulundu:
"06/12/2012 tarih ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 83 üncü maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacakların, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilmesi gerekmektedir. Listede bulunan mudilerimizin zaman aşımı tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir. Listede belirtilen tarihine kadar başvurulmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan yatırım hesap bakiyeleri Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir. İlgili mudi ve müşterilerimize duyurulur."

Halkbank zamanaşımı sorgulama nasıl yapılır?

Halkbank zamanaşımı sorgulama işlemi oldukça basit bir şekilde çalışmaktadır. Bunun için Halk Bankası'nın resmi internet sitesindeki Mevduatlar, Emanetler ve Alacaklar bölümüne girip, sayfanın en altında yer alan formu doldurmanız yeterli olacaktır. Gönder butonuna tıkladığınızda, hızlı biçimde sonuca ulaşmanız mümkün.