Kıdem tazminatı hesabı 2023 için kesinleşiyor! İşte o önemli tarih...

EYT düzenlemesinin ardından milyonlarca kişiyi kıdem tazminatı hesaplama telaşı kaplamış durumda. Asgari ücret zammıyla birlikte kıdem tazminatı tabanı yüzde 54,6 oranında yükselecek ve 1 Ocak 2023'ten sonra 10 bin TL'nin üstüne çıkacak. Ancak kıdem tazminatı tavanının 2023 rakamları için memura zam beklentisi var. 3 Ocak'ta TÜİK tarafınca yapılacak Aralık ayı enflasyonunun ardından kesinleşecek yeni zam rakamı açıklanacak.

Kıdem tazminatı hesabı 2023 için kesinleşiyor! İşte o önemli tarih...

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan açıklama resmiyet kazandı. EYT ile birlikte milyonlar kıdem tazminatı hesaplamalarına girişti. Kıdem tazminatında en az (taban) ücret asgari ücret artışı ile belirginleşti.

Temmuz 2022'de asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk zammın ardından işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık taban tutarı 6.471 TL oldu. 2023 yılında yapılacak yüzde 54,6'lık asgari ücret zammından sonra kıdem tazminatında taban tutar 10.004 TL olacak. Kıdem tazminatının 1 yıl için en yüksek tutarını ifade eden tavan ise memur maaş katsayısına göre belirlenirken, bu rakam Temmuz 2022'den sonra 15.371 TL'ye yükseldi.

2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE KIDEM TAZMİNATI

EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2,2 milyon kişinin emeklilik hakkı kazandığını geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bakanı Vedat Bilgin’in paylaştığı verilere göre bu kişilerin yaklaşık 400 bini memur, 480 bini Bağ-Kur kapsamında bulunuyor, 274 bin kişi ise bir işte çalışmaksızın yaşını bekliyor. Geri kalan büyük çoğunluk, 4A yani SGK kapsamındaki bulunan vatandaşları kapsıyor.

TAZMİNAT YÜKÜNE KGF’Lİ DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT düzenlemesine ilişkin detayları açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, işverenlere yönelik KGF destekli yeni bir kredi paketi devreye alınacağı duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “EYT düzenlemesiyle birlikte yaş şartı aranmaksızın yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşacak olup, işverenlerin kıdem tazminatı ödemede sıkıntı çekmemeleri için Bakanlığımız tarafından KGF destekli bir kredi paketi devreye alınacaktır” denildi.

MEMUR MAAŞ ZAMMI KIDEM TAVANINA YANSIYACAK

Memur maaşındaki artışa endeksli kıdem tavanı 3 Ocak’ta açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamı bekleniyor. TÜİK tarafından açıklanacak veri sonrasında memur ve memur emeklileri için 6 aylık enflasyon farkı netleşecek. Şimdilik 5 aylık yüzde 15,11’lik zam oranı cepte olsa da 6 aylık rakamlar için ipuçları da gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda AA Finans'ın aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

ARALIK ENFLASYONU BELLİ OLUYOR

Ankete göre, ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,61 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,40 ve en yüksek yüzde 4 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,61) göre bir önceki ay yüzde 84,39 olan yıllık enflasyonun yüzde 66,59'a gerileyeceği hesaplanıyor. Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 düzeyinde oluştu.

18 BİN LİRAYI GEÇECEK

AA Finans’ın yaptığı tahmine göre memur ve memur emeklilerini ortalama olarak sadece enflasyon farkından kaynaklı yüzde 18,18’lik bir zam oranı bekliyor. Bu durumda Temmuz ayında 15.371 TL olan kıdem tazminatı tavanının 18.165 TL’ye yükselmesi öngörülüyor.

10 YIL ÇALIŞANIN ELİNE NE KADAR PARA GEÇECEK?

Asgari ücret ve memur zammından sonra örneğin 10 yıl çalışması bulunan asgari ücretli işçinin cebine 100 bin lira civarında bir rakam girmesi bekleniyor. 2022’ye kıyasla bu rakam 36 bin lira daha fazla. Yine brüt ücreti 16 bin lira olan bir çalışan aynı işyerinde 10 yıllık sigortalı çalışma süresini tamamlamış ve kendi isteği dışında işten çıkarılmış veya haklı sebeplerle sözleşmesini feshetmişse net 181 bin TL’den fazla tazminat alabilecek. Böylece 2022 ile aradaki fark 30 bin liranın üzerine çıkacak.