Merkez Bankası faiz kararı! Mart ayı faiz oranı kaç olarak belirlendi?

Yılın üçüncü Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. Para Politikası Kurulu toplantısı ardından faiz kararı kamuoyuyla paylaşıldı.

Merkez Bankası faiz kararı! Mart ayı faiz oranı kaç olarak belirlendi?

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında ikinci faiz toplantısını mart ayında gerçekleştirdi. Toplantının ardından, faiz oranı yüzde 50 düzeyine yükseltildi.

MERKEZ BANKASI MART AYI FAİZ ORANI BELLİ OLDU

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan mart ayı Para Politikası Kurulu toplantısını bugün gerçekleştirdi. Toplantının ardından merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Mart ayı faiz kararı yüzde 45'ten yüzde 50 düzeyine çıkarıldı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45'ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir.

Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir."