Milyonları ilgilendiriyor: 2024 asgari ücret için radikal değişim gelebilir!

Milyonlarca çalışan, yıl sonunda belirlenecek olan asgari ücret zammını merakla bekliyor. 2024'te ne kadar olacağı ise büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in iki yıldır devam eden geleneği sona erdirebileceği öne sürülüyor.

Milyonları ilgilendiriyor: 2024 asgari ücret için radikal değişim gelebilir!

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınına katılarak asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kaya, asgari ücrete son iki yıldır yapılan ara zammın bu yıl gündemden kalkabileceğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2024 yılı için tek seferlik bir zam hazırlığı içinde olduğunu ifade etti.

Özgür Kaya, yıl sonunda altı aylık enflasyonun yüzde 38-40 seviyelerine ulaşacağını öngörerek, Hükümetin belirlediği refah payını eklediğinde 2024 yılı asgari ücret zammını tahmin edebileceklerini söyledi. Kaya, bu kapsamda asgari ücretin 17-18 bin TL aralığında olabileceğini belirtti.

ÇİFT ZAM DÖNEMİ SONLANABİLİR

Kaya, canlı yayında şunları söyledi:

"Sene sonunda altı aylık enflasyona baktığımızda yüzde 38 - yüzde 40 seviyelerini göreceğiz. Hükümetin açıklamış olduğu refah payını da ilave ettiğimizde 2024 yılında yapılan asgari ücrete zammın nasıl olacağını aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz.

Tavan ücret söz konusu olabilir. Asgari ücretin 17 bin TL - 18 bin TL seviyelerinde olacağını söyleyebiliriz.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında toplanacak ve Ocak 2024 asgari ücreti belirleyecek.

Asgari ücretle ilgili vergi konusu gündemde değil damga ve gelir vergisi kaldırıldı.

Hazine ve Maliye yönetimine baktığımızda 2024 yılında asgari ücrete iki sefer değil tek sefer zam yapılacağını görebiliyoruz. Açıklamalar bu yönde."