Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması: Bizim teklifimiz şu...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Asgari ücret, bu yüksek enflasyon devam ettiği sürece yılda 2 kez, ocak ve temmuz ayında yılda 2 kez tespit edilmeye devam edilmelidir" dedi.

Mustafa Destici'den asgari ücret açıklaması: Bizim teklifimiz şu...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücret konusunda açıklamalarda bulunarak, yılda 2 kez tespit edilmesi gerektiğini ve asgari ücretin 17 bin liranın üzerinde olması gerektiğini söyledi.

BBP lideri Destici, partisinin Ankara'da düzenlenen Genel İstişare Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, emekli maaşı ve asgari ücretle ilgili konuştu.

"EMEKLİ MAAŞLARI, ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMALI"

Ekonomi üzerindeki baskının farkında olduklarını işaret ederek, "Hiçbir dünya ülkesi pandeminin zararlarını bütünüyle kapatabilmiş değil. Avrupa ve Orta Doğu'daki savaşlar, enerji ve gıda başta olmak üzere her sektörü etkiliyor. Savunma ve terörle mücadele, hala en önemli gider kalemlerimiz. Bununla birlikte sosyal devlet olma görev ve sorumluluğumuzdan asla vazgeçemeyiz. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, özellikle dar gelirli emekli maaşları ve asgari ücret, hiçbir mazeret ve açıklamayı haklı kılamayacak kadar yetersiz hale gelmiştir. Devlet, vatandaşlarını çaresizliğe mahkum etmez, edemez. Asgari ücret, bu yüksek enflasyon devam ettiği sürece yılda 2 kez, ocak ve temmuz ayında yılda 2 kez tespit edilmeye devam edilmelidir. Bu şekilde asgari ücretlimiz, yüksek enflasyona ezdirilmeyecektir. Yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2'nci toplantısını yapacak. Bizim teklifimiz ve önerimiz şudur; enflasyon artı en az yüzde 10 refah payı verilerek asgari ücret minimum 17 bin liranın üzerinde olmalıdır. Velhasıl, çalışanlarımızı, emeklilerimizi, hiçbir vatandaşımızı hayat pahalılığı şartlarına ezdirmemeliyiz. Daha önce de ifade ettik, emekli maaşları, asgari ücretin altında olmamalıdır" ifadelerini kullandı.