Yeni yıl duyurusu: Özel okullara büyük oranda zam yolda

Yeni yıla girmemizle birlikte son dönemde yapılan zamlar peş peşe hayata geçiriliyor. Özel okullar içinde bir başka zam kapıda.

Yeni yıl duyurusu: Özel okullara büyük oranda zam yolda

İstanbul'da okul servis fiyatlarına yapılan %19,95 oranındaki zammın akabinde özel okullar yeni bir zam için kolları sıvadı. Milli Eğitim Bakanlığı yeni zam oranını tespit etmek için toplantılarını sürdürüyor. Okullarla sözleşme yapan bazı veliler zammı ödeyemeyeceklerini ifade ediyor.

“FİYAT ARTIŞI SINIRLANIRSA KALDIRAMAYIZ”

Özel okulların zam oranı Ocak'ta belli olacak. Şimdiden zam oranını belirleyenler, erken kayıt adı altında velilerden para talep edenler de var. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel öğretim kurumları temsilcilerini kabul etti. Edindiğimiz bilgilere göre, özel okul temsilcileri, "Geçen yıl olduğu gibi fiyat artışı sınırlanırsa, bunu kaldıramayız" dedi.

Özel okul fiyatlarına zam tartışması sürerken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel öğretim kurumları temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda özel okulda çalışan öğretmenler ile velilerin beklentileri ve sektörün sorunları ele konuşuldu. Artan maliyetler ana gündem maddesiydi.

Özel okul temsilcileri doğalgazdan, personele, elektrikten, kırtasiyeye pek çok kalemde maliyetlerin arttığına dikkat çekti. Bu konuda hazırlanan çalışma, Bakan Özer ile paylaşıldı. Öğretmenlerin beklediği oranda ücret artışı sağlayabilmek ve diğer maliyetleri karşılamak için destek istendi.

Mevzuata göre özel okullarda zam oranı yıllık ÜFE ve TÜFE'nin ortalamasına, artı eksi 5 eklenmesiyle belirleniyor. Ancak, bu oran geçen yıl sınırlandırılıp, yüzde 36,7 olarak belirlenmişti.

Özel okul yöneticiler, artan maliyetler nedeniyle 2023'te sektörün benzer bir sınırlamayı kaldıramayacağını Özer'e iletti. Edilen bilgilere göre, toplantıda bir oran konuşulmadı. Bakan Özer, zam oranı için yıllık enflasyonun netleşeceği Ocak ayının beklenmesi gerektiğine işaret etti.