Canan Karatay uyardı! Bu besin kanser riskini yüzde 100 arttırıyor!

Gündelik yemeklerde kullanılan, hatta kahvaltılarda ekmeklere sürülüp yenen margarin adeta tehlike saçıyor. Kanser ve obeziteye sebep olan margarini kimse mutfağına sokmasın. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, margarinin zararlarını bir bir sıralayarak herkesi uyardı.

Canan Karatay uyardı! Bu besin kanser riskini yüzde 100 arttırıyor!

Sağlıklı beslenme üzerine yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, margarinlerin vücuda oldukça zarar verdiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu. Birçok hastalığın margarin yüzünden gün yüzüne çıktığını belirten Canan Karatay, bu besinin kanser riskini yüzde 100 artırdığını söyledi. Canan Karatay kanseri artıran besini açıkladı, birçok hastalığın altından o yiyecek çıkıyor.

CANAN KARATAY UYARDI: AĞZINIZA BİLE SÜRMEYİN

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan margarinler için korkutan uyarı Prof. Dr. Canan Karatay'dan geldi. Margarinin kalp hastalıkları, kanser gibi ölümcül rahatsızlıkların artışında büyük etkisi bulunduğunu söyleyen Karatay, çok önemli uyarılarda bulundu.

sfdwfejreb72wvpr-636785725895035589.jpg

Bir çorba kaşığı margarin 0,5 ila 2 gram doymuş yağ ile 60 ila 100 kalori içeriyor. Ayrıca Cleveland Clinic tarafından verilen bilgiler göre; bu besin, LDL (kötü) kolesterolü yükselten, HDL (iyi) kolesterolü düşüren ve kan trombositlerini daha yapışkan hale getirerek kalp hastalığı riskini artıran trans yağ içerebilir.

Hidrojenlenmiş veya kısmen hidrojenlenmiş yağlar içeren margarinler trans yağ içerir ve bundan kaçınılmalıdır.

"KRONİK HASTALIKLARA VE KANSERE NEDEN OLUYOR"

Margarinlerin kanser ve kronik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Canan Karatay, şunları söyledi:

"Bitkisel yağlar tereyağı gibi oda sıcaklığında katı değildir. Gıda bilimcileri bunları margarinde kullanılmak üzere katı hale getirmek için hidrojenasyon olarak bilinen bir işlemi kullanarak yapılarını kimyasal olarak değiştirir. Bu durum, yağların yüksek ısıya, yüksek basınca, hidrojen gazına ve bir metal katalizöre maruz bırakılmasıyla oluşur. Healthline'ın verdiği göre; hidrojenasyon, doymamış yağların bir kısmını oda sıcaklığında katı olan doymuş yağa dönüştürür ve ayrıca ürünün raf ömrünü uzatır. Maalesef yan ürün olarak trans yağ oluşmasına da neden olur.

781416-678875603.jpg

Yüksek miktarda endüstriyel trans yağ alımı, artan kronik hastalık riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle sağlık otoriteleri insanlara tüketmelerini sınırlamalarını şiddetle tavsiye ediyor.

Ayrıca birbirinden farklı çoklu doymamış yağ türü mevcuttur. Genellikle kimyasal yapılarına göre kategorilere ayrılırlar. En yaygın olanlardan ikisi, omega-3 ve omega-6 yağları olarak bilinir."

MARGARİNİN ZARARLARI NELER?

Margarin hayvansal, bitkisel, ve kimyasal maddeler içeren bir yağ çeşididir. İçeriğinde yüksek oranda tuz ve renklendirici maddelere sahiptir.

Vücuda girdiğinde çok zor enzimlenir. Hayvansal yağları yüksek oranda içerdiğinden kolesterol seviyesini yükselterek kalp ve damar hastalıklarını tetikler.

Obeziteyi de tetiklediği için margarin hakkında 2010 yılında bir kez daha alarm verilmişti. Ancak bu kez alarm boyuttu ciddileşti.

Uzmanlar yapılan araştırmalarda margarinin sinir hücrelerini ve kan akışını zayıflattığını bunun da zamanla beyin hücrelerine sirayet ettiğini duyurdu.