Lezzetli yemeklerin sırrı meğerse bu sebeptenmiş!

Çoğu yemek tarifinde yemeklerin yapılışı aynı olsa da tatları neden farklı olur hiç düşündünüz mü? Yıllardır lezzetli yemeklerin sırrı meğer buymuş...

Lezzetli yemeklerin sırrı meğerse bu sebeptenmiş!

Bilindiği üzere bir yemeğin aynı malzemeden yapılmasına karşın farklı lezzetler ortaya çıkmasını düşündünüz mü? Yapılan araştırma bu konuyu açıklığa kavuşturuyor. 15 ekmek ustası ile yapılan bilimsel araştırma sonucu aynı malzemelerle yapılan farklı lezzet sırrını ortaya koyuyor.
Kuzey karolina Eyalet Üniversitesinde profösör olan Robert R. Dunn, el lezzetinin sırrını çözmek için araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda, "Lactobacillus" adlı bir bakteri türünün, tadına doyamadığımız yemeklerin de kaynağı olduğu keşfedildi.

whatsapp-image-2023-11-14-at-12-01-18-1.jpeg

FIRINCILAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Yapılan araştırmada 15 farklı ülkeden 15 ekmek ustasına aynı un gönderiliyor ve her usta kendi ekşi mayasını koyarak ekmek hamuru hazırlıyor. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra mayalanan hamurlarla birlikte 15 ekmek ustası Üniversiteye davet ediliyor. Burada hazırladıkları ekşi mayalı ekmek hamurlarıyla ekmek pişirmeleri isteniyor.

Sonuç tabi ki şaşırtıcı. 15 farklı lezzette ekmekler ortaya çıkıyor. Peki aynı undan yapılan ekmekler neden farklı lezzetlere dönüştü.

whatsapp-image-2023-11-14-at-12-01-16.webp

LACTOBACİLLUS ADLI BAKTERİ İNCELENDİ

Profesör Dunn ve ekibi tüm ustaların ellerinden, hamurdan, undan ve sularından örnekler alarak DNA analizleri için North Carolina Üniversitesi'ne gönderdi ve "metagenomics" adı verilen özel bir yöntemle bakteri ve mantarlar incelendi. İnceleme sonucunda ‘’Lactobacillus’’ adlı bakteriyi araştırdılar. Sonuç olarak bu bakteri türünün görüldüğü ustaların ellerinden çıkan ekmekler en lezzetli ekmekler olarak seçildi.

LACTOBACİLLUS NEDİR?

Lactobacillus, Gram pozitif fakültatif anaerobik ya da mikroaerofilik bakterilerin bir cinsidir. Lactobacillus cinsi, laktozu ve diğer şekerleri laktik aside dönüştürdüklerinden dolayı laktik asit bakterileri olarak bilinen grubunun büyük alt gruplarından birini oluşturmaktadırlar.