Altaylı: Suudi Arabistan’da final Ali Koç’un fikri mi?

Gazeteci Fatih Altaylı, Fenerbahçe-Galatasaray maçının Suudi Arabistan'da oynanması fikrinin, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan geldiği yönünde bir yazı kaleme aldı.

Altaylı: Suudi Arabistan’da final Ali Koç’un fikri mi?

Gazeteci Fatih Altaylı, Türkiye Süper Kupa Finali'nin Suudi Arabistan'da oynanmasını Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un önerdiği bilgisini açıkladı.

Süper Kupa finali, 29 Aralık 2023 Cuma TSİ 20.45'te Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu'nda oynanacak. Maçın finalinin Suudi Arabistan'da oynanacak olmasına tepkiler gelmeye devam ederken, Fatih Altaylı bir yazı kaleme aldı.

"SUUDİ ARABİSTAN İŞİNİ ALİ KOÇ ÖNERMİŞ"

Altaylı, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Bu hafta sonu bir restoranda Türkiye Futbol Federasyonu’nun önemli sponsorlarından birinin patronu ile karşılaştım.

Yıllardır tanıştığımız için biraz sohbet ettik. Haliyle laf futbola, milli takımın başarısına ve oradan da Suudi Arabistan’da oynanacak kupa finaline geldi. 'Futbolun en önemli sponsorlarından biri olarak bu maçın Türkiye’de oynanmasına yönelik bir talebiniz ya da en azından bir itirazınız olmadı mı?' diye sordum.

'Bizim sponsor olarak bu işlere karışma hakkımız yok. Ama elbette bir vatandaş olarak, milliyetçi bir vatandaş olarak bunu Federasyon Başkanı’na sordum. Nereden çıktı bu Suudi Arabistan işi?' dedim. 'Ali Koç önermiş' dedi. 'Anlamadım' dedim. 'Ali Koç’un önerisiymiş' dedi ve anlattı.

'Ali Koç Federasyon Başkanı’na 'Avrupa takımları Suudi Arabistan’da maç veya turnuva oynayarak çok ciddi gelir elde ediyorlar. Biz de en azından kupa finalini orada oynayarak iyi bir gelir elde edebiliriz. Bunu planlarsanız çok iyi olur' demiş. Federasyon da Ali Koç’un bu önerisi üzerine Suudilerle görüşmeye başlamış ve Süper Kupa Finali böylelikle Suudi Arabistan yolcusu olmuş.

Gerçekten şaşırdım. Bildiğimiz kadarı ile Süper Kupa Finali için Suudiler kazanan takıma 2,5 kaybeden takıma 2 milyon verecekler. Ali Koç benden duymuş olmasın ama sadece bilet satışı loca satışı ve TV haklarından bile Türkiye’de bundan çok daha fazla gelir elde ederlerdi. Ucuza gitmişler."