Eda Erdem Dündar kimdir? Eda Erdem Dündar kaç yaşında ve nereli?

Eda Erdem Dündar'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde heykel açılışı gerçekleştirildi. Fenerbahçe ve Milli Takım'ın kaptanlığını üstlenen Eda Erdem'in kariyerinde birçok başarısı bulunmuyor. Heykel açılışında duygusal anlar yaşayan Eda Erdem'in hayatı, kariyeri merak edilmeye başlandı. Peki Eda Erdem Dündar kimdir? İşte, hayatı ve kariyerine ilişkin merak edilenler...

Eda Erdem Dündar kimdir? Eda Erdem Dündar kaç yaşında ve nereli?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde heykeli açılan Milli Takım ve Fenerbahçe'nin kaptanı Eda Erdem Dündar, açılışta duygusal anlar yaşadı. Bu gelişme sonrasında Eda Erdem Dündar kimdir, kaç yaşında, aslen nereli soruları gündem oldu.

Peki Eda Erdem Dündar kimdir, kaç yaşında?

boga-49.jpg

EDA ERDEM DÜNDAR KİMDİR?

Eda Erdem Dündar, 22 Haziran 1987 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Türk milli voleybolcu. Millî takımın ve Fenerbahçe takımının kaptanlığını yapmaktadır. Orta oyuncu mevkisinde oynuyor. 30 Mart 2022 itibarıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu başkanı seçildi.

8 Mart 2024 Dünya Kadınlar Günü'nde Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu girişine heykeli dikildi.

boga-50.jpg

Eda Erdem Dündar, voleybola 24 Aralık 2000 tarihinde Beşiktaş altyapısında başladı. 2004 yılında A takıma yükseldi. Dört sezon oynadığı ve son iki sezonunda da kaptanlığını yaptığı Beşiktaş’tan 2008 yılında Fenerbahçe'ye transfer oldu. 2008 yılından bu yana Fenerbahçe Spor Kulübü'nde mücadele ediyor.

2005 yılından bu yana Türkiye kadın milli voleybol takımında görev alan Eda Erdem, milli formayla 300`den fazla maça çıktı. Kulüp kariyeri de başarılarla dolu olan Eda, halen Fenerbahçe'nin ve Türkiye kadın millî voleybol takımının kaptanlığını yapıyor.

boga-51.jpg

Hem Fenerbahçe'de hem de Türkiye kadın milli voleybol takımında sayısız başarılara imza atan ve pek çok kupanın alınmasında büyük rol oynayan tecrübeli isim, 2019 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda ikincilik yaşayan Türkiye kadın milli voleybol takımın en önemli parçalarından birisiydi. Milli voleybolcu ayrıca geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Voleybol federasyonu tarafından tarihin en iyi 100 sporcusu listesine de seçildi.

2023 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ve 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası şampiyonu olan Türkiye kadın millî voleybol takımı kadrolarında yer aldı.