Tüm dünya Eczacıbaşı Dynavit ile Vakıfbank'ı izledi! Kazanan Ferhat Akbaş'ın öğrencileri

Voleybol FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nın final maçında iki Türk takımı, Eczacıbaşı Dynavit ile VakıfBank karşılaştı. Yüzü gülen taraf 3-2'lik skorla Eczacıbaşı Dynavit oldu.

Tüm dünya Eczacıbaşı Dynavit ile Vakıfbank'ı izledi! Kazanan Ferhat Akbaş'ın öğrencileri

Voleybol FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nın final maçında iki Türk takımı, Eczacıbaşı Dynavit ile VakıfBank karşı karşıya geldi. Çin'in Hangzhou kentindeki Dragon Spor Merkezi'nde oynanan maçı 3-2 kazanan Eczacıbaşı şampiyon oldu.

ECZACIBAŞI 3 - 2 VAKIFBANK

1. set: 19 - 25 (VakıfBank lehine)

2. set: 25- 23 (Eczacıbaşı lehine)

3. set: 25 - 23 (Eczacıbaşı lehine)

4. set: 23 - 25 (VakıfBank lehine)

5. set: 15 - 9 (Eczacıbaşı lehine)

İLK KEZ BİR TÜRK FİNALİ YAŞANDI

FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nın finalinde ilk kez iki Türk takımı karşı karşıya geldi.

İlki 1991'de düzenlenen organizasyona, 1992 ve 1994'te yapıldıktan sonra uzunca süre ara verildi. Turnuva, 2010'dan sonra düzenli olarak yapılmaya başlandı.

Bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilen şampiyonanın finalinde ilk kez, iki Türk takımı kupa için mücadele etti.

"İKİ GÜZİDE KULÜBÜMÜZÜ TEBRİK EDİYORUZ"

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, tebrik mesajı yayınlayarak, şunları söyledi:

"Cumhuriyetimizin 100. yılında, kadın voleybolunda dünyanın en iyi takımının belirlendiği FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda iki Türk Takımının final mücadelesini izlemenin gururunu ülke olarak yaşadık. Öncelikle iki güzide kulübümüz Eczacıbaşı Dynavit ile VakıfBank’ı elde ettikleri tarihi başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Çin’de düzenlenen, iki Türk takımının ilk kez FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda birbirine rakip olduğu ‘Türk Finali’nde kupayı kazanan Eczacıbaşı Dynavit’i kutluyorum. Şampiyonluk kupasını 3. kez ülkemize getirerek göğsümüzü kabartan Eczacıbaşı Dynavit’in başarılarının devamını diliyorum. Turnuvada daha önce 4 şampiyonluğu bulunan ve gümüş madalya kazanan VakıfBank’a da mücadelesi için teşekkürlerimi sunuyorum. 2023 yılı boyunca dünya voleybol tarihine damga vuran voleybol camiamızın tüm paydaşlarını kutluyor, başarıların artarak devam etmesini diliyorum."