31 Mart yerel seçim yayın yasağı ne zaman kalkacak?

Türkiye genelinde 31 Mart yerel seçimleri gerçekleşiyor. Mahalli İdareler Seçimi takvimine göre, seçimden hemen önceki 24 saat içinde yayın yasağı başlıyor. Yerel seçimlere katılan seçmenler, "yayın yasağı ne zaman sona erecek?" gibi sorular soruyor. Peki, yayın yasağı ne zaman bitiyor?

31 Mart yerel seçim yayın yasağı ne zaman kalkacak?

31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde Mahalli İdareler seçimi için yayın yasağı başlıyor. Peki, 31 Mart yerel seçimler yayın yasağı ne zaman bitecek?

OY SAYIMI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

31 Mart sabah saatlerinde başlayan seçimlerde oy kullanma süreci saat 17.00'de sona erecek. Sandıkların kapanmasıyla oy sayım işlemine başlanacak.

YAYIN YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde; oy verme gününden önceki son 24 saatte herhangi bir partinin ya da adayın siyasi reklamı yayınlanamayacak.

Yayın organlarında, seçime katılan siyasi partiler ile adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetleri 31 Mart günü saat 18.00'e kadar yayınlanabilecek.

RTÜK konu hakkında "YSK kararları gereği bugün saat 23.59'dan seçim gününe kadar siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğu, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, yarın saat 18.00'e kadar seçime katılan siyasi partiler ile adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetlerini yayınlayabilecekler" ifadelerine yer verdi.

YSK başkanı Yener, "Tüm seçmenlerimizin sandığa giderek demokratik görevlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. An itibarı ile bize ulaşan olumsuz bir haber yok. Oy verme süreci sorunsuz devam ediyor. 17.00'de toplantı yaparak yayın yasağının ne zaman kalkacağına dair bir karar alacağız. Bu demokrasi şenliğinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.