Adli tatil ne zaman başlıyor 2024? Adli tatil ne zaman bitiyor 2024?

Adli tatilde adliye personelleri ve adliyeler çalışmalarına ara veriyor. Peki, 2024 adli tatil başlangıcı ne zaman?

Adli tatil ne zaman başlıyor 2024? Adli tatil ne zaman bitiyor 2024?

Her sene adliye ve adliye çalışanları adli tatil sürecine giriyor. Yeni adli yılla beraber çalışmalar ise kaldığı yerden devam ediyor. Adli tatilde görülen davalar da merak ediliyor. İşte, 2024 adli tatil tarihleri...

boga-46.jpg

2024 ADLİ TATİL NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bu sene adli tatil 20 Temmuz 2024 Cumartesi günü başlayacak ve 31 Ağustos 2024 Cumartesi günü bitecek. Adli tatil sürecinde mahkeme süreçleri, nöbetçi mahkemeler aracılığıyla devam edecek.

Adli tatil boyunca hakimler, savcılar, adliye çalışanları izinli oluyor. İcra mahkemeleri ve çalışanları, icra daireler ve çalışanları, kanunda açıkça belirtilen bölge idare mahkemeleri, vergi daireleri izinli sayılmaz.

2024 ADLİ TATİL NE ZAMAN BİTECEK?

Yeni adli yıl ise 1 Eylül'de başlıyor olacak.

ADLİ TATİLDE GÖRÜLEN DAVALAR

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.