Akşener: Erdoğan bu seçim sonucundan gereken dersi almıştır

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında açıklamalarda bulunarak, "Seçim sürecinde her konuşmamda Sayın Erdoğan'a çağrılar yaptım. Nitekim dün akşam AK Partinin dün eriyen oylarıyla yüzleşti. Umarım ki artık tüm Türkiye'nin cumhurbaşkanı olması gerektiğini görmüştür. Umarım ki sayın Erdoğan bu seçim sonucundan gereken dersi almıştır" dedi.

Akşener: Erdoğan bu seçim sonucundan gereken dersi almıştır

31 Mart yerel seçimlerinde henüz resmi olmayan sonuçlara göre, İYİ Parti bir şehirde seçimi kazandı. Bunun üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim sonrasında açıklama gerçekleştirerek, gereken öz eleştiriyi yapacaklarını dile getirdi.

"ERDOĞAN BU SEÇİM SONUCUNDAN GEREKEN DERSİ ALMIŞTIR"

Partisinin genel merkezinde seçim sonuçlarına ilişkin açıklamada bulunan Akşener, şunları söyledi:

"Sonuçların hayırlı olmasını diliyor, tüm belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Seçimlerin Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yakışır şekilde tamamlanmış olmasını, ülkemizin köklü demokrasi geleneği için önemli buluyorum. Milletin sandıkta gösterdiği irade tartışılamaz. İYİ Parti olarak yola çıkma gerekçemiz bunu sağlamaktır. Ortaya koyduğumuz siyaset anlayışıyla seçmeni veli nimet olarak gördük. Milletin iradesini başımızın tacı bildik.

Milletimiz 1 il, 23 ilçe, 7 beldede İYİ Parti'ye emanet etti. Bu kıymetli emanet için teşekkür ediyoruz. Seçim süreci boyunca gayretleriyle emekleriyle Türkiye'mizin dört bir yanında hakkıyla temsil eden tüm belediye başkan adaylarımıza sahada gece gündüz çalışan teşkilatlarımıza kar kış sıcak demeden koşturan gençlerimize ev ziyaretleriyle çalmadık kapı bırakmayan kadınlarımıza maddi manevi desteklerini esirgemeyen üye ve gönüllülerimize sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Aynı zamanda ilçe meclis üyelerimize il genel meclisi adaylarımıza ayrıca en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Allah her birinden razı olsun.

Milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk. 2023 seçimine göre milletimizin sandığa katılım oranındaki büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez. Milletimiz bu seçimlerde alışılmış kutuplaşma alanlarına sen sucusun ben bucuyum ayrıştırmalarına ve kendi gündeminde olmayan suni kavgalara mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Emeklilerimiz bu seçimlerde 10 bin liralık maaşlarıyla sefalet içindeki bir yaşamı sandığa gitmeyerek gösterdi.

Öğretmenlerimiz bu seçimlerde atanamayan öğrencilerine hasret kalmaya mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Gençlerimiz bu seçimlerde mülakatlarda hakkının çalındığına mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Yıllardır ekonomide yaşadığımız çöküşü engelleyemeyen basiretsizliğe yeter dedi. Biz Erdoğan'ı defalarca uyarmıştık. Milletin sesinden kaçma demiştik. Milletin hakkına girme demiştik. Rahmetli Demirel'in sözlerini hatırlatıp tencere her iktidarı sallar demiştik. Seçim sürecinde her konuşmamda Sayın Erdoğan'a çağrılar yaptım. Nitekim dün akşam AK Partinin dün eriyen oylarıyla yüzleşti. Kendisi umarım artık çağrılarımızın arkasında sadece milletin sesi olduğunu anlamıştır. Artık millete rağmen siyaset yapılamayacağını öğrenmiştir. Umarım ki artık tüm Türkiye'nin cumhurbaşkanı olması gerektiğini görmüştür. Umarım ki sayın Erdoğan bu seçim sonucundan gereken dersi almıştır.

Elbette siyaset kurumu olarak sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik bir devlet olma vasfı gereğince İYİ Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Her zaman yaptığımız gibi seçim sonuçlarına ilişkin muhasebemizi ve özeleştirimizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin bize vermiş olduğu mesajı ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız. Nitekim tam da bu sebeple parti tüzüğümüzün genel başkanı olarak bana verdiği yetki gereğince en kısa zamanda olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız. Milletimizin her bir ferdi şundan emin olsun ki sandıktan çıkan ortak iradeyle Türkiye için hak arayışında huzur arayışında ve refah arayışında İYİ Parti dün olduğu gibi bugün de milletin önünde veya arkasında değil milletimizin yanı başında olacaktır. "