Bakan Tunç'tan Eylem Tok ve oğlu hakkında yeni açıklama! ABD makamları tarafından yargılanabilir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, Eylem Tok'u ve oğlunu ABD makamlarının yargılayabileceğini ifade ederek, "'Sen yabancı ülkede bir yabancıya karşı suç işledin, benim vatandaşımsın, dolayısıyla seni benim kanunuma göre yargılayacağım' diyebilir" dedi.

Bakan Tunç'tan Eylem Tok ve oğlu hakkında yeni açıklama! ABD makamları tarafından yargılanabilir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Eyüpsultan'daki ölümlü kaza sonrası ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaralanan, vefat edenlerin yakınlarının tazminat davası açmaları durumunda tedbir konulabileceğini aktaran Bakan Tunç, Eylem ve Tok oğlunun ABD makamları tarafından yargılanabileceğini ifade etti.

"DOSYADA BİR EKSİKLİK YOK ŞU ANDA İADEYLE ALAKALI"

TRT Haber'de yer alan habere göre, Bakan Tunç'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Bizim geçici tutuklama kararının uygulanması. Yani biz diyoruz ki, geçici tutuklama kararımız var, tutuklayın ve bize teslim edin. Biz yargılama yapacağız diyoruz. Şimdi oradan cevap bekliyoruz. Dosyada bir eksiklik yok şu anda iadeyle alakalı. Bizim ülkemizin kanununda da vatandaş iade edilmez diye bir kural var. Ama bu kesin bir kural değil. Burada annenin suçu bakımından işte alt soy, üst soy suçluyu kayırma suçundan cezasızlık durumu var deniyor. Sadece suçluyu kayırma olarak da görmemek lazım. Delillerin yok edilmesi, yaralıları öylece bırakıp gitmek gibi birçok suç olabilir.

"İFADESİNİ ALMADAN CEZALANDIRMA YOLUNA GİDEMİYORUZ"

Biz soruşturmayı açarız. Ama yargılama yapabilmemiz için ifadesinin alınması lazım. Kaçak şahıs statüsüne giriyor. Kaçak şahısla ilgili olarak en son Anayasa Mahkemesi, ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verdiğinizde bile kaçak şahsın ifadesini almanız gerekir diyor. En son yaptığımız düzenleme de bununla ilgiliydi, 8. Yargı Paketi’nde. Dolayısıyla biz ifadesini almadan cezalandırma yoluna gidemiyoruz.

(ABD makamları) Yargılayabilir. Yani der ki "Sen yabancı ülkede bir yabancıya karşı suç işledin, benim vatandaşımsın, dolayısıyla seni benim kanunuma göre yargılayacağım" diyebilir."