Bu kez de Yunan profesör, İstanbul için uyardı! 'Kırılganlığı yüksek'

Yunanistan’ın önemli bilim insanlarından olan Efthymios Lekkas, gerçekleşmesi beklenen İstanbul depremiyle ilgili yeni bir uyarıda bulundu. Olası depreme ilişkin tahminlerin yalnızca Türk sismologlara ait olmadığını vurguladı.

Bu kez de Yunan profesör, İstanbul için uyardı! 'Kırılganlığı yüksek'

İstanbul'da beklenen depremle ilgili uyarılar peş peşe gelmeye devam ederken, bir açıklamada Yunanistan'ın önde gelen bilim insanlarından Efthymios Lekkas'dan geldi. İstanbul'da bir deprem olacağının artık kesin olduğunu belirtti.

İSTANBUL'DA DEPREM BEKLEDİĞİMİZ ARTIK KESİN

İstanbul depremiyle ilgili hemen hemen yeni bir tahmin gelirken, beklenen depremle ilgili bir açıklamada komşudan geldi. İstanbul'daki deprem beklentilerine ilişkin tahminlerle ilgili olarak Yunan Radyo Televizyonu'na (ERT) demeç veren Profesör Lekkas, Hazar'dan başlayıp Ege Denizi'nde son bulan bin 300 kilometre uzunluğundaki Kuzey Anadolu Fayı'nın kırılmamış ve büyük bir depreme yol açmamış tek bir parçanın bulunduğunu ve bunun da İstanbul'un güneyindeki sualtı bölgesinde yer aldığını dile getirdi.

Büyük İstanbul depremi beklentileri ile ilgili tahminlerin artık sadece Türk sismologlara ait tahminlerle sınırlı kalmadığını ve dünyanın dört bir yanından gelen ekiplerin de tahminleriyle örtüştüğünü belirten Lekkas, İstanbul'da büyük bir deprem beklediğimize dair bir kesinlik olduğunun altını çizdi.

"İSTANBUL HAVAALANINA DOĞRU UZANAN YAPILAR DA GÜVENSİZ"

Statik yükleme ile deprem olmadan bile bir tür kırılganlık ortaya çıktığının altını çizen ve İstanbul için uyarılar yapan Lekkas, "Nüfus birikimi ve yoğunluk nedeniyle maruz kalınan riskin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. İstanbul'daki evlerin üçte biri sismik düzenlemelerden önceki eski yapılar. Üçte biri ise sismik yönetmeliklere sahip modern yapılar" ifadelerini kullandı.

Daha geçen yıl Antakya ve çevresinde yeni yapılara bile ne olduğunu gördüklerinin altını çizen Lekkas, İstanbul'un havaalanına doğru uzanan yapıların da güvensiz olduğunu belirtti.

"AYASOFYA'NIN KIRILGANLIĞI YÜKSEK"

Ayasofya Camii ile ilgili bir soruya yanıt olarak da Lekkas, yapının tehlikede olduğunu vurguladı.