Can Atalay'ın avukatlarından HSK'ya disiplin soruşturması talebi

Can Atalay'ın avukatları, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti hakkında suç duyurusunda bulundu

Can Atalay'ın avukatlarından HSK'ya disiplin soruşturması talebi

Türkiye İşçi Partisi'nde (TİP) Hatay Milletvekili seçilen ancak Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararı doğrultusunda tahliye edilmeyerek dosyası Yargıtay'a gönderilen Can Atalay'ın avukatları, adaletin sağlanması için adı geçen mahkeme heyeti hakkında adımlar attı. Avukatlar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üyeleri aleyhine suç duyurusunda bulunarak, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) başvuruda bulundular.

Avukatlar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında disiplin soruşturması talebinde bulunarak, mahkeme başkanı ve hakimlerinin, Anayasa Mahkemesi'nin kesin ve zorunlu kararını keyfi olarak uygulamadıklarını, bu durumun Can Atalay'ın hürriyetinden yoksun bırakılmasına sebep olduğunu belirttiler. Suç duyurularında, bu eylemin "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Görevi kötüye kullanma" suçlarına işaret ettiği vurgulandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gezi davasında 25 Nisan 2022 tarihinde 18 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanan Can Atalay'ın da arasında bulunan sanıklarca yapılan istinaf başvurusu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince esastan reddedilmesiyle dosya, temyiz için Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderildi. Can Atalay'ın avukatları, 14 Mayıs 2023'te TİP'ten milletvekili seçilmesi üzerine Anayasa 83. maddesi uyarınca durma kararı ve tahliye talebinde bulundu. Ancak bu talep 13 Temmuz 2023 tarihli kararla reddedildi. Bu karara yapılan itiraz da Yargıtay 4. Ceza Dairesince 17 Temmuz 2023'te kesin olarak reddedildi.

Bunun üzerine Can Atalay'ın avukatları, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) hak ihlali yapıldığı gerekçesiyle bireysel başvuruda bulundu. Bu aşamadayken Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay için 28 Eylül 2023 tarihli kararla mahkumiyet kararını onadı. Anayasa Mahkemesi ise 25 Ekim 2023'te bireysel başvuruyu kabul ederek Atalay'ın, "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiğine hükmetti. AYM "başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi" için kısa kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de 30 Ekim'de dosyanın ihlal kararının kendi mahkemelerinin kararına ilişkin olmadığı gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderilmesine karar verdi.