Çöl tozu Türkiye'yi etkisi altına alacak! Çöl tozu ne kadar sürecek? Çöl tozu hangi illeri kapsayacak?

Çöl tozuyla ilgili haberler inceleniyor. Atina'dan gelen çöl tozunun Türkiye'ye ulaştığı bildirildi. Peki, çöl tozunun etkisi ne kadar sürecek ve hangi illeri etkileyecek? İşte, güncel durum hakkında bilgiler...

Çöl tozu Türkiye'yi etkisi altına alacak! Çöl tozu ne kadar sürecek? Çöl tozu hangi illeri kapsayacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz bölgelerinde yer yer toz taşınımı beklendiğinden dolayı, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüş ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Ancak, gündeme gelen önemli sorular arasında çöl tozunun etkisinin ne kadar süreceği ve ne zaman geleceği bulunuyor.

boga-23.jpg

ÇÖL TOZU NE ZAMAN GELECEK, NE KADAR SÜRECEK?

Atina'daki çöl tozu Türkiye'ye geliyor. Tekirdağ'dan giriş yapan çöl tozu yurdun batı ve iç kesimlerinde tam 3 gün boyunca etkili olacak. Konuya ilişkin CNN Türk'ün haberine göre, CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şen, "Kuzey Afrika'dan geliyor. Sahra Çölü'nden dolayı. Bazen Sahra Çölü'nden Avrupa'ya gidiyor, oradan bize geliyor. Bazen Akdeniz üzerinden bazen de Yunanistan üzerinden bize geliyor. Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve daha sonra da İç Anadolu bölgesini etkileyecek. Genellikle bu aylarda bu toz gelir. Rengin sarı gözükmesi veya kırmızıya dönük gözükmesinin nedeni bunun içinde demir bileşeni olduğu için havaya gelince kırmızı gözüküyor.

Atina'daki durum farklı. Meteorolojik şartlar çöl tozunu aşağı doğru bastırmış. Yukarıdaki tozlar aşağı doğru inmiş ve konsantrasyonu artırmış. İstanbul'da, Ege'de, Batı Akdeniz'de kuvvetli rüzgar var. Kuvvetli rüzgar bu tozu dağıtıyor. Yani konsantrasyonu artırmıyor. Bugün, yarın da toz İstanbul'da görülecek.

İstanbul'da Atina'daki gibi olmaz. Yüksek basınç yok. İstanbul'da ve Ege'de rüzgar kuvvetli olduğu için bu kadar konsantrasyon artmış görünemez .Var ama sağlıksız seviyeye gelmeyecek.

Yarın İç Anadolu'da etkili olacak; Kastamonu, Konya, Ankara... Özellikle Ankara'da yüksek basınç etkisini göreceğiz yarın. Yarından sonra İstanbul'dan Doğu'ya doğru hareket edecek bu toz. Daha çok Kastamonu, Batı Karadeniz, Ankara ve Konya civarında etkili olacak. Kırmızılığı biraz daha koyu renkte görebileceğiz İç Anadolu civarında.

Teneffüs etmediğiniz müddetçe hiçbir zararı yok. İçerisinde çok faydalı mineraller var ama yine de teneffüs etmemiz lazım" dedi.