Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran-İsrail arasındaki gerginlik hakkında açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ile İsrail arasındaki gerilime ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "İki taraf da farklı şeyler söylüyor. Yani sahiplenme yok ve konu ile ilgili de gerçekten şöyle akla ziyan olmayan bir açıklama da yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran-İsrail arasındaki gerginlik hakkında açıklama

Öğle saatlerinde Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı için Hz. Ali Camii'ne gitti. Namazın ardından Erdoğan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"IRAK-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ ELE ALACAĞIMIZ KONULAR OLACAK"

Bir gazetecinin Pazartesi günü yapacağı Irak ziyaretine ilişkin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Irak ziyaretimiz aslında ertelenen bir ziyaretti. Seçim sonrası diye planladık ve şimdi seçim de bitti ve Irak'a olan bu ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret, önce Bağdat, Bağdat'taki Sayın Cumhurbaşkanıyla ve Başbakanla yapacağımız görüşmelerden sonra oradan bir de Erbil ziyareti gerçekleşeceğiz. Erbil'de de Kuzey Irak sorunlarını, aynı zamanda merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak. Bu tabii aynı zamanda da Irak-Türkiye ilişkilerini genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak" dedi.

"İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRME FIRSATIMIZ OLACAK"

Almanya Cumhurbaşkanının çarşamba günü Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hangi konu başlıkları demeyeyim ama Türkiye Almanya arasındaki ilişkileri ele alma fırsatımız olacak. Steinmeier ile bizim geçmişten bugüne olan dostluklarımız var. Bu ilişkileri değerlendirme fırsatımız olacak. Tabii bunlar içerisinde siyasi, askeri, ekonomik, ticari birçok konuları ele alacağız ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın burada bizimle ilgili yapacağı görüşmelerde de Almanya Türkiye ilişkilerini daha ileri nasıl taşıyabiliriz bunları da görüşme fırsatımız olacak" diye konuştu.

"HERKES FİLİSTİN'İN YANINDA YER ALIRKEN AMERİKA İSRAİL'İN YANINDA"

İsrail ve İran arasında yaşananlar hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli arkadaşlar biliyorsunuz şu anda İsrail farklı şeyler söylüyor. İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Yani sahiplenme yok ve konuyla ilgili de gerçekten şöyle akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. Yani İran'ın yaptığı açıklamalarda şöyle hakikaten 'Bu doğru söylüyor' diyemiyorsunuz. İsrail'inkini zaten hiç diyemiyorsunuz. Bu arada tabii Amerika'yı da ileri sürüyorlar. Amerika'nın yaptığı açıklamalarda da 'Haberimiz vardı yoktu' gibi laflar var ve çok daha önemlisi Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde de Amerika'nın son yapılan açıklamalarda İsrail'in yanında yer aldığını görüyoruz. Burada herkes Filistin'in yanında yer alırken Amerika ne yazık ki burada yine İsrail'in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Biz zaten farklı birşey beklemiyorduk ve bunu da yine çok açık net görme imkanımız oldu" dedi.