Erdoğan: Bayrama Kadar Köy Evlerinin Bir Kısmını Teslim Edeceğiz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Kalıcı konutlarımızın yoğun bir şekilde inşaatları devam ederken, inşallah 1 yıl içerisinde tamamlama vadimiz var. Ve bayrama kadar köy evlerinin bir kısmını teslim edeceğiz" dedi.

Erdoğan: Bayrama Kadar Köy Evlerinin Bir Kısmını Teslim Edeceğiz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Kalıcı konutlarımızın yoğun bir şekilde inşaatları devam ederken, inşallah 1 yıl içerisinde tamamlama vadimiz var. Ve bayrama kadar köy evlerinin bir kısmını teslim edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Depremde Yardım Eden Belediyeler, Depremzedeler ve Arama Kurtarma Ekipleri ile İftar Programı'nda konuştu. Erdoğan, "Rabbimden bizleri bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesine ve bayrama da sağlıkla, afiyetle, sevdiklerimizle birlikte haşru cem eylemesini temenni ediyorum. Biliyorsunuz bu sene deprem felaketi sebebiyle Ramazan-ı Şerif'i buruk karşıladık. Buruk geçiriyoruz. Ama sizler bütün bu burukluk içerisinde boş durmadınız ve ilk andan itibaren gerek belediye başkanlarım gerek AFAD hepiniz orada yerlerinizi aldınız. 11 ilimizi ilçeleri ile beraber paylaştınız. Ne gerekiyorsa canla başla orada çalışarak depremzede kardeşlerimle hemhal oldunuz. Birileri birçok dedikodular uydurdu. Birçok yalanlar fitne fesat çıkardılar. 50 bin insanımızı kaybettiğimiz bu deprem afetinde sizler durmadınız koşturdunuz. Rabbim vefat eden kardeşlerime özellikle yakınlarına sabırlar, onlar zaten şehadet makamında; dolayısıyla sevgililer sevgilisine komşu böyle bir durumdalar. Yaralılarımıza Rabbimden şifalar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

'BİZ BUNLARI İSPAT ETMİŞ BİR İKTİDARIZ'

Erdoğan, enkaz kaldırma çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirdiklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün bunlarla beraber de sözümüz var; kalıcı konutlarımızın yoğun bir şekilde inşaatları devam ederken, inşallah 1 yıl içerisinde tamamlama vadimiz var. Ve bayrama kadar köy evlerinin bir kısmını teslim edeceğiz. Ve bu köy evleri ile ilk hamleyi atmış olacağız. Tabii bütün bunlarla beraber bu deprem bölgesinde çadır kentler kurduk. Konteyner kentler kurduk. Bunlarla kalmadık. Prefabrik konutlar kurduk. Bunlar öyle rastgele olan işler değildi. Bir taraftan da köy evleri ve kalıcı konutlara başladık. Bizim bunlar için zaten birilerinden iade beklememize de gerek yok. Niye; biz bunları ispat etmiş bir iktidarız. Biz bunları Bingöl'de gösterdik. Biz bunları Van'da gösterdik. Biz bunları Elazığ depreminde gösterdik. Bütün bunlarla beraber biz bunları Malatya'da gösterdik. Biz bunları Kütahya'da Simav'da gösterdik. Biz bunları İzmir'de gösterdik. Nasıl söz verdiysek o takvim içerisinde konutları teslim ettik. Ve bütün bunlarla beraber aynı şekilde bu sözlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Bizim derdimiz başka. İstiyoruz ki vatana millete hayırlı nesiller yetiştirecek bu kadroyu biz şimdi ne yaptık; yaralılarımızın birçoğunu aynı zamanda KYK'nın yurtlarında da barındırdık, barındırıyoruz."

'BİZİM BU MİLLETE AŞKIMIZ VAR'

Erdoğan, deprem bölgesinde çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, "İstiyoruz ki kimse "Vah benim halim ne olacak" demesin. Düşünün bu bay bay Kemal denilen zat, onun yavrucukları ne dediler; "online sistemi ile üniversite eğitimi olmaz" dediler. Peki kovidde biz online sistem ile bu işi yapmadık mı 2 yıl boyunca. Şimdi bizim derdimiz kovidden daha beter. Niye; bütün buradan çıkan kardeşlerimizi, depremden çıkan kardeşlerimizi, "acil olarak aç açık bırakmayacağız" dedik. Uçaklarımızı, Türk Hava Yolları'nı seferber ettik. Aldık Ankara, İstanbul İzmir bütün buralara onlarla naklettik. Biz dertliyiz ya. Ve bizim bu millete aşkımız var. Yurtlarımız müsait. Dedik ki; online sisteme geçersek bizim 850 bin o yurtlarda iskan edebileceğimiz imkanımız var. Ve herkes de bundan memnun kaldı. Şu anda biz o yurtlara gittiğimiz zaman oradaki vatandaşlarım bize teşekkür ediyorlar. "Her şeyimiz yerinde" diyorlar. "Yememiz içmemiz banyomuz her şeyimiz var" diyorlar. "Allah sizlerden razı olsun" diyorlar. Ama diyorlar "biz yine geldiğimiz yere dönelim" ne demek; tabii ki geldiğiniz yere döneceksiniz ama hazırlıklarımızı bitirelim" diye konuştu.

'AFAD İLK ANDAN İTİBAREN HER ŞEYİYLE BÖLGEDE YERİNİ ALDI'

Erdoğan, konuşmasının devamında, "Milletimizin tüm imkanlarıyla, devletimizin tüm kurumlarıyla ilk andan itibaren deprem bölgesine koştuğunu da şahit olduk. Kimi çevrelerce ısrarla yürütülen "devlet yoktu" işte devlet burada. Siz hepiniz ilk andan itibaren oradaydınız. Israrla yürütülen bu tezviratın, doğruda, hakkaniyetli de hatta iyi niyetli de olmadığını düşünüyoruz. Felaket bölgesine yardım etmek, depremzedelerimize yardımcı olmak yerine daha ilk geceden itibaren sosyal medya mecralarından devletin kurumlarına iftira atanları maşeri vicdana havale ediyoruz. Cumhurbaşkanı olarak ilk andan itibaren kabine üyesi arkadaşlarımın hepsini tamamen deprem bölgesine sevk ettim. İlk andan itibaren ve onlarda ekipleri ile beraber orada Allah kendilerinden razı olsun çalışmaya başladılar. Bütün yan kuruluşlar AFAD, AFAD ne için kuruldu; işte bu işler için kuruldu. AFAD da ilk andan itibaren her şeyiyle bölgede yerini aldı. Sağlık Bakanlığı bütün imkanlarıyla yerini aldı. Durmadılar ve ne dediler; başladılar. Biz her şeyi söyledik. Aman dedik "kullanma suyla içmeyi birbirine karıştırmayın" Kullanma suyu ayrı ama içme suyu içinde biz TIR'larla binlerce TIR içme suyu gönderdik bölgeye sürekli" dedi.

FOTOĞRAFLI