Erdoğan: Yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek durumundayız

Beştepe’de düzenlenen Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek yargıda düzenleme sinyali vererek, "Yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek durumundayız" dedi.

Erdoğan: Yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek durumundayız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de düzenlenen Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

"ÜLKEMİZ BU GEREKSİZ VE YARGIYA ZARAR VERECEK TARTIŞMALARDAN BİR AN ÖNCE KURTULMALIDIR"

AK Parti’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Yüksek yargı için düzenleme sinyali verdi.

Erdoğan konuya dair açıklamasında şunları söyledi:

"Yüksek yargı kurumlarımızın Anayasa’da belirtilen tanımlarında belirsizlik söz konusudur. Bu kurumlarımız arasında eskiden beri bir hiyerarşi yaşandığını biliyoruz. Vazife tanımlarıyla konumları belirlenen yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek durumundayız. Danıştay’ın FETÖ’den ihraç edilen yargı mensuplarından bazılarıyla ilgili verdiği tartışmalı kararlar da bazı hususların daha kesin bir şekilde ortaya konulmasının şart olduğuna işaret ediyor. Bu doğrultuda ilk adımları 8. Yargı Paketi ile atmaya başladık. Ancak daha pek çok husus olduğunun farkındayız. Anayasa değişikliği gerektiren hususlarda Meclis’te geniş bir uzlaşma zemini oluşturulması gerekiyor. Ülkemizin yeni bir Anayasa ihtiyacı olduğunu dile getiriyorum. Yaşadığımız her hadise, böyle bir anayasanın demokrasinin selameti açısından ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Yeni anayasa mümkün olmasa bile yargıdaki sorunu giderecek bir anayasa değişikliği için de uzlaşma yollarını arayacağız. Amacımız, ülkemiz bu gereksiz ve yargıya zarar verecek tartışmalardan bir an önce kurtulmalıdır."