Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan hayatını kaybetti

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'dan kötü haber geldi. Hastanede tedavi gören Okuyan, 73 yaşında hayatını kaybetti. Yaşar Okuyan kimdir?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan hayatını kaybetti

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, 73 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Başkent Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Yaşar Okuyan bu sabaha karşı hayatını kaybetmiştir. Uzun süredir hastanemizde tedavi altında olan Yaşar Okuyan'ın sağlık durumu son haftada ağırlaşmış ve 26 Aralık 2023 tarihinde saat 02.46'da tüm çabalarımıza karşı çoklu organ yetmezliği ile hayatını kaybetmiştir. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz" ifadeleri kullanıldı.

YAŞAR OKUYAN KİMDİR?

Yaşar Okuyan, 28 Ağustos 1950 tarihinde Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Büyükköy köyünde doğdu. İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu mezunudur. Gazetecilik kariyerinin ardından İmbat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi. Siyasi kariyerine 1970'li yılların başında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile başladı. ANAP'tan (Anavatan Partisi) Meclis'e girdikten sonra, 1999-2002 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini üstlendi. Mesut Yılmaz ile anlaşmazlık yaşayarak ANAP'tan ayrıldı ve ardından MHP'ye geçti. 2004 yılında Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu ve genel başkanlığını üstlendi. 2008'de Hürriyet ve Değişim Partisi'ni kurdu, daha sonra Halkın Yükselişi Partisi'ne katıldı. 2015 yılında İşçi Partisi'ne katılarak Vatan Partisi'nde genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 2019 yılında CHP'ye katıldı, ancak Meral Akşener'e yönelik açıklamaları nedeniyle 2023'te partiden ihraç edildi. Yaşar Okuyan, siyasi kariyeri boyunca MHP, ANAP, DYP, HYP ve CHP dahil olmak üzere dokuz farklı partide görev aldı.