İmamoğlu'ndan, Kurum'a: Cumhurbaşkanı buraya ithal, atama bir aday getiriyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ordu Caddesi ve Yakın Çevresi Düzenleme Açılışı'nda Murat Kurum'un İstanbul ilçelerini karıştırması ve Ordu Caddesi gafına göndermede bulunarak, "Öğrenmeye niyetli değilse işi zor" dedi.

İmamoğlu'ndan, Kurum'a: Cumhurbaşkanı buraya ithal, atama bir aday getiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu günün ikinci konuşmasında Ordu Caddesi ve Yakın Çevresi Düzenleme Açılışı'nda açıklamalarda bulundu.

"ÖĞRENMEYE NİYETLİ DEĞİLSENİZ BİRİNE SORUP ANLAMAYA ÇALIŞMIYORSANIZ VALLAHİ İŞİNİZ ZOR"

İmamoğlu Ordu Caddesi'ndeki çalışmalarda bilgi verdi ve rakibi AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'un Ordu Caddesi'nin isminin Ordu ilinden geldiğini söylemesine göndermede bulundu.

İmamoğlu'nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

"Bir adayları var, 2019'da Binali Bey belediyeciliği veya İstanbul'u bilen aday şeklinde tarif edilmişti. Şimdiki sayın aday aslında her konuda biraz dezavantajı var. Bazı konuları bilmiyor olabilirsiniz, acemi de olabilirsiniz. Öğrenmeye talipseniz sorun yok ama acemilik nasıl hiç bitmek biliyor musunuz? Öğrenmeye meyilli değilseniz, çalışmaya gönlünüz yoksa o zaman işiniz zor. Bir kısım çalışmaların sonuçlarında yapılan şehir planlamalarıyla iki tane cadde açılıyor. Vatan Caddesi, Millet Caddesi varı, o dönemde bir üçleme yapılmıştı, vatan, millet, ordu yani silahlı kuvvetlerimiz. Yani burası bir şehrin ya da yörenin adı değil. Öğrenmeye niyetli değilseniz birine sorup anlamaya çalışmıyorsanız vallahi işiniz zor.

"ÇOK ACEMİLİK YAŞATTI BİZE"

Acemi aday derken farklı bir kavram anlaşılıyor. Sadece acemi olduğunu söylüyorum. Çok acemilik yaşattı bize. İstanbul'la bir alakası var mı yok mu? İstanbul'la ilgili bilgisi var mı? İlçelerini biliyor mu? Büyükçekmece neresi Küçükçekmece neresi? Hangi ilçe hangi yakada bakmak lazım. Bilgisi gerekiyor. İstanbul dünyanın gözbebeği.

Sayın Topbaş'ı rahmetle andım. Sayın Erdoğan Topbaş'ı görevden aldı. Neden? Topbaş'ın bir iradesi vardı. İstanbullu olarak şehre bakıyordu. Erdoğan'ın her dediğine evet demiyordu. Beş tane imar dosyasına imza atmadı diye metal yorgun deyip görevden aldılar.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI BURAYA İTHAL, ATAMA BİR ADAY GETİRİYOR"

Sayın Cumhurbaşkanı buraya ithal, atama bir aday getiriyor. Tensipleriyle buraya geldi. Talimatlarıyla şunu yaptı. Onun affıyla da görevden giderler. Geçen gün bana İstanbul'u öznesi yapmıyor diyor. Kendisi bile bir özne değil. Atanmış bir aday ile İstanbul karşı karşıya. 16 milyon ne derse o olacak. Bu kadar basit. Bu iş ciddi bir meseledir. İstanbul'un iradesini istemiyor. Her dediğini kabul edecek bir aday istiyor. Bu sadece bir belediye başkanı seçme seçimi değildir. Milletin iradesini koruma seçimidir.

"KANALIN İSMİNİ İLE ANAMIYORLAR"

İstanbul halkı o kadar güçlü ki. İstanbul halkı Kanal İstanbul'u istemiyor. Seslerini kestiniz onların. Kanalın ismini bile anamıyorlar. Yapacağız diyordu. Şimdi "İstanbul'un gündeminde olmayan şey benim de gündemimde yoktur" diyor. Ama ne zamana kadar bilir musunuz? Biri ona talimat verene kadar. Ben evladıma bile bir şeyi dikte ettiremem. Bu ülkenin fikri hür vicdanı hür nesillere ihtiyacı var.

Büyük Başkan diyorsunuz ya boynum bükülüyor. Benim için büyük önce yaradan sonra millet."