İYİ Partili Ensarioğlu: Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yapılacak yeni yola Şeyh Said Bulvarı adını vereceğini duyurmasının ardından başlayan tartışmalara ilişkin açıklama yaparak, "Bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum" dedi.

İYİ Partili Ensarioğlu: Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, Diyarbakır'da bir bulvara Şeyh Said isminin verilmesi nedeniyle başlayan tartışmalara tepki gösterdi. Şeyh Said'i savunan bir açıklama yapan Ensarioğlu, bu tartışmaları reddettiğini söyledi.

"ŞEYH SAİD’E YÖNELİK İTHAMLARI ŞİDDETLE REDDEDİYORUM"

X hesabından paylaşım yapan Ensarioğlu, şunları söyledi:

"Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir. Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum."