Kadınlar günü ne zaman? Kadınlar günü neden kutlanıyor? En güzel Kadınlar Günü mesajları

1857 yılında başlayan büyük bir grev ve ardından 120 kadın işçinin can vermesi üzerine ortaya çıkan Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün tarihi nedir? Kadınlar Günü neden kutlanıyor? İşte, Kadınlar Günü için en anlamlı Kadınlar Günü mesajları...

Kadınlar günü ne zaman? Kadınlar günü neden kutlanıyor? En güzel Kadınlar Günü mesajları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemiz ve dünya kadınları için kadın haklarının kazanılması, iyileştirilmesi için konuya gündeme dikkat çekilmesi açısından önemli bir gündür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü her yıl güçlenerek yüzyılı aşkın bir zamandır kutlanıyor.

İşte, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları...

boga-2024-03-04t110047-490.jpg

KADINLAR GÜNÜ NASIL BELİRLENDİ?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Bolşevik Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

boga-2024-03-04t110254-435.jpg

EN ANLAMLI KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI

"Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım." Mustafa Kemal Atatürk

"Bir kadın olarak kentim yok. Bir kadın olarak kentim tüm dünya.." Virginia Woolf

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kadına verdiği değer, çağdaş haklar ve özgürlükler ile birlikte; siyasi konularda da ön plana çıkmalarının yolunu açan, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 89.yıl dönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun."

"Hayatımızın her anına varlıklarıyla değer katan, desteklerini bizden hiç bir zaman esirgemeyen, emeğin ve fedakarlığın simgesi tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyorum."

"Her kadın kendi ışığını yakmalı, kendi sesini duyurmalı. Dünya Kadın Hakları Günü'nde kadınların güçlenmesi ve eşitliğin sağlanması dileğiyle."