LGS 2024 ne zaman yapılacak?

Öğrencilerin gelecekleri için önemli bir adım olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının 2024 tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre, 8. sınıf öğrencileri LGS sınavına ne zaman girecek? İşte, detaylar...

LGS 2024 ne zaman yapılacak?

Liselere Geçiş Sistemi sınavı için meraklı araştırmalar başladı. 8. sınıfların katılım sağlayacağı LGS ne zaman sorusu gündeme gelmeye başladı. Yeni yılın ilk ayı sona ererken Lise sınavı 2024 tarihi araştırılmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yılki LGS sınav tarihini duyurdu.

boga-2024-01-30t165822-316.jpg

LGS 2024 SINAVI NE ZAMAN?

LGS için takvim belli oldu. 2024 yılında lise sınavına hazırlanan ve sınav gününe geri sayıma başlayan LGS adayları için, LGS 2024 ne zaman sorusunun cevabı belli oldu.

Çocukların, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamlayacaklarını belirten Tekin, 15 Haziran Cumartesi gününün ise Kurban Bayramı arifesi olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda 2024'te yapacakları LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini bildiren Tekin, "Bu kararımızla, öğrencilerimizin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istedik. 2 Haziran'da yapılacak LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilinmesini isterim. Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, sekizinci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır" dedi.