Sanayi Üretimi Yıllık Yüzde 8,2 Azaldı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin yıllık yüzde 8,2, aylık yüzde 6 azaldığını açıkladı.

Sanayi Üretimi Yıllık Yüzde 8,2 Azaldı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin yıllık yüzde 8,2, aylık yüzde 6 azaldığını açıkladı.

TÜİK, Şubat 2023'e ilişkin sanayi üretim endekslerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi yıllık yüzde 8,2 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 6 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

'EKSİK GÖZLEMLER İÇİN TAHMİN YAPILDI'

Yapılan açıklamada ayrıca, Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı hatırlatılarak, "Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında cevap alınabilmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 1,94'tür" denildi.

FOTOĞRAFLI