Seçim yasakları neler? Seçim yasakları ne zaman bitecek?

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri, Türkiye'de yerel yönetimlerin belirleneceği önemli bir süreç olarak yaklaşıyor. 34 siyasi parti, seçim yasağı ve propaganda serbestliği sürecine giriyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen seçim takvimine göre, seçim yasakları ve kapsamı merak konusu. İşte, seçim yasaklarına ilişkin detaylar...

Seçim yasakları neler? Seçim yasakları ne zaman bitecek?

31 Mart Pazar günü, milyonlarca seçmen sandık başına giderek tercihlerini yapacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre, seçime katılan partilerin propaganda serbestliği ve seçim yasakları süreci başladı. İşte, seçim yasaklarına dair detaylar...

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

YSK takvimine göre siyasi partilerin propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları 21 Mart günü başlıyor. Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00'de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

SEÇİM YASAKLARI NELER?

  • Seçim yasaklarının söz konusu olduğu zaman diliminde, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
  • Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.
  • Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.
  • Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.
  • Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.
  • Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamayacak. Bu amaçla yapılacak gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama, törenler yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek.
  • Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerine hiç bir memur katılamayacak.

SEÇİM PROPAGANDASI NE ZAMAN BİTECEK?

Seçim propagandası ise 30 Mart Cumartesi günü saat 18:00'de sonlanıyor.