Tüm kiracıları ilgilendiriyor! Bakan Tunç'tan açıklama geldi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir programa katılarak, kiralardaki yüzde 25 sınırlamasına dair konuştu. Tunç, "Artık durumun sürmesine gerek kalmadı" dedi.

Tüm kiracıları ilgilendiriyor! Bakan Tunç'tan açıklama geldi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir programa katıldı. Programda kiralarda fahiş artışın önüne geçmek için temmuzda dolacak yüzde 25 sınırlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"YÜZDE 25 KİRA ARTIŞI DURUMUNUN SÜRMESİNE GEREK KALMAYACAK"

Bakan Tunç, kira artışında uygulanan yüzde 25 sınırlamasıyla ilgili olarak şunları ifade etti:

"Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu.

Kiracıların mağdur olmamsı adına Meclisimiz böyle bir karar verdi. Eski kiracıların kiralarla ilgili elbette serzenişleri oldu. Bir takım sorular yaşandı. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak.

129 BİN KİŞİ ARABULUCUYA GİTTİ

Kira uyuşmazlıklarıyla ilgili arabulucularımıza Türkiye genelinde 129 bin 259 başvuru var. Eğer arabulucu zorunlu olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. bu rakamdan 69 bin 239'u anlaşmayla çözümlendi. İki taraflı düşündüğümüzde 140 bin kişinin adliyeye gitmemesi demek. Bu konudaki tartışmalar da ciddi şekilde düştü"