Uzman isimden korkutan deprem uyarısı! 7.9'a kadar deprem meydana gelebilir!

Uzman isim Yoshınorı Morıwakı, deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9'a kadar meydana gelebilecek deprem konusunda herkesi uyardu. Morıwaki: "Bina güçlü ama zemin sağlam değil. "

Uzman isimden korkutan deprem uyarısı! 7.9'a kadar deprem meydana gelebilir!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 6 Şubat depremleri sonrasında hali hazırda gündemde olan Marmara depremi daha çok konuşulmaya başladı. Uzmanlar Marmara depremine ilişkin farklı senaryolardan söz ederken Adıyaman'a gelerek deprem hakkında seminer veren Japon Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, Marmara için o korkunç senaryoyu açıkladı.

BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Japon Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, Marmara bölgesinde meydana gelecek olan depremin oldukça ciddi olduğunu ve deprem olduğu takdirde binlerce kişinin hayatını kaybedebileceğini açıkladı. Öte yandan beklenen depremin 7.9 ve üzeri bir deprem olabileceğini açıkladı.

deprem5.jpg

Marmara Bölgesi'ni bekleyen depremle ilgili açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, "Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ depreminden sonra Kahramanmaraş, Adıyaman'da dahil olmak üzere bu bölgede deprem oldu. Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay'da artık 7.7 ve 7.6 şiddetinde deprem oldu ve bu bölgelerde yaklaşık 2 sene boyunca artçı depremler devam edecek. Ama bu bölgede yine aynı depremi beklemiyoruz. İleri de nerede olur diye sorarsanız da Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay'dan sonra denizin içerisinde Kıbrıs'ta dahil bu Güney tarafta olur. Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş bu bölgeler, Marmara ve İzmir'de deprem olabilir diye düşünüyoruz" dedi.

deprem3.jpg

“7.7 VE 7.9’A KADAR GELEBİLİR”

Morıwakı " Zaten Türkiye ve Japonya aynı, her yerde deprem olabilir. Türkiye'nin şimdiye kadar enerji biriktirdiğini biliyoruz daha bu enerji kırılmadı ve depremler devam edebilir. Buna her zaman hazır olmak lazım. Marmara Bölgesi tamamen İzmir'den sonra deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9'a kadar gelebilir. Başlangıçlar yumuşak zeminde oluşuyor, bina temellerinin iyi olması lazım. Zeminde iyileşme yaptıktan sonra bina yapmak lazım. Hatay'da yeni binalarda çöktü. Bunun nedeni ise zeminin tam iyileştirilmeden bina yapılmasından kaynaklı. Bina güçlü ama zemin sağlam değil. Tünel kalıp yada forekazık yapmak lazım. Zemin kötüyse 2000'den sonraki bina mı, binanın yapımına izin var mı, yok mu bunlara da bakmak lazım. Maalesef Türkiye'de izinsiz bina çok var" diye konuştu.

deprem4.jpg

“MARMARA’YI ÇOK KÖTÜ BİR DEPREM BEKLİYOR”

Marmara Bölgesi’nde meydana gelebilecek olan depremin çok ciddi olduğunu anlatan Morıwakı, "6 Şubat depreminin yaşandığı bölgede artık artçı depremler dışında depremin olacağını sanmıyorum. 6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi'nde yaşanabilir. Çok çok kötü bir hale gelebilir çünkü orada insan nüfusu daha çok. Maalesef ki Marmara'yı çok kötü bir deprem bekliyor" ifadelerine yer verdi.