'Yerel halk' ifadesi gündem olmuştu! Bakanlıktan açıklama geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı "yerel halk" kelimesiyle ilgili açıklama yaptı.

'Yerel halk' ifadesi gündem olmuştu! Bakanlıktan açıklama geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Amerika Birleşik Devletleri (ABD) temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ‘yerel halk' kelimesi tepkilere neden olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

"KASITLI VE BİLİNÇLİ BU İTHAMLARI DA ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Bakan Şimşek, ABD'de enflasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" şeklinde konuşmuştu. Şimşek'in "yerel halk" ifadesini kullanması, bazı kesimlerden tepki aldı. Bazı ekonomistler, "yerel halk" teriminin mesleki bir jargon olduğunu belirtirken, bazı siyasiler ve gazeteciler ise bu kullanıma tepki gösterdi. Yaşanan bu tepkilerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde:

"Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan “locals” kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir.

Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez.

Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."