Zühtü Arslan kimdir? AYM Başkanı Zühtü Arslan kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan kaç yaşında, Zühtü Arslan nereli, Zühtü Arslan hangi görevlerde bulundu? İşte detaylar..

Zühtü Arslan kimdir? AYM Başkanı Zühtü Arslan kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, sosyal medyada çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki Zühtü Arslan kimdir, Zühtü Arslan nereden mezun, Zühtü Arslan kaç yaşında, Zühtü Arslan evli mi, Zühtü Arslan hangi görevlerde bulundu? İşte AYM Başkanı Arslan hakkında merak edilenler:

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

Zühtü Arslan, 1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında doçent unvanını, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalıştı. Ayrıca 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini üstlendi.

2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

Arslan'ın Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) adlı kitapları bulunmaktadır. Ayrıca, Constitutional Law in Turkey (Türkiye’de Anayasa Hukuku) adlı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri mevcuttur.

Arslan, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi konularda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makalelere ve bildirilere sahiptir.

Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından belirlenen üç aday arasından, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Arslan, görevine 20 Nisan 2012 tarihinde başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilen Arslan, aynı görevle 25 Ocak 2019 ve 2 Şubat 2023 tarihlerinde yeniden seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.